Co to jest spad, margines, CMYK?

Co to są spady?

To powiększony obszar projektu, który zostanie odcięty. Dzięki niemu unikniemy „świecących” białych krawędzi. Tło, zdjęcia oraz grafiki dochodzące do krawędzi projektu muszą zostać wysunięte z każdej strony za linię cięcia, zazwyczaj o 2 mm. Niektóre produkty wymagają większych spadów (np. katalogi szyte) dlatego sprawdź Instrukcję dla danego produktu.

Format brutto a format netto

Format brutto to wymiar produktu powiększony o spady. Przykładowo dla ulotek A4, które wymagają po 2 mm spadu wymiar brutto to 214 x 301 mm, natomiast po ich odcięciu uzyskamy format netto 210 x 297 mm, który jest końcowym wymiarem tego produktu.

Margines wewnętrzny (bezpieczny)

Dzięki zachowaniu bezpiecznych odległości od krawędzi projektu unikniemy przycięcia tekstów i logo.

Rozdzielczość zdjęcia a jakość wydruku

Im mniejsza rozdzielczość zdjęcia dla danego wymiaru tym wydruk bardziej niewyraźny. Zalecamy: 350 DPI – w produktach, które możesz wziąć do ręki lub chcesz oglądać je z bliska, 200 DPI – dla dużych plakatów, tablic i rollupów, maks. 100 DPI dla wielkoformatowych banerów i reklam. Szczegółowe wymagania znajdziesz w Instrukcji dla każdego produktu.

Czarny kolor w projektach

Optymalne nasycenie koloru czarnego dla apli i dużych obiektów uzyskamy stosując składowe 25/25/25/100 (CMYK). Dla tekstów o wielkości fontu poniżej 9 pkt zalecamy stosowanie wypełnienia 0/0/0/100 (CMYK).

Przestrzeń kolorów CMYK

Wszystkie pliki do druku powinny zostać przygotowane w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Pliki przygotowane w kolorach RGB zostaną automatycznie przekształcone. Nie ponosimy odpowiedzialności za różnice kolorystyczne powstałe przy tym procesie. Należy zawsze upewnić się, że podczas projektowania jak i przy eksporcie projektu zaznaczona została opcja barw CMYK.

Kolorystyka CMYK a RGB

Cyan, Magenta, Yellow, blacK (niebieskozielony, różowy, żółty, czarny) to cztery podstawowe kolory farb wykorzystywane w druku. Poprzez ich mieszanie uzyskujemy pozostałe kolory. Red, Green, Blue to kolory pikseli, które świecą w monitorach czy telefonach. Drukowanie plików przygotowanych w przestrzeni RGB spowoduje automatyczne przekształcenie ich w CMYK, czego rezultatem będzie inne, czasem niepoprawne, odwzorowania kolorów.